Миколаївський залізничний вокзал

З початку повномасштабного вторгнення логістичні сполучення між містами України стали об’єктами номер один для російських загарбників. Планам стрімкого захоплення України “за три дні” не судилося стати правдою. Захопивши Херсон російська армія застрягла на миколаївському напрямку. Від безсилля росіяни почали нищити довколишню інфраструктуру й логістику, в тому числі й Миколаївський залізничний вокзал.

Для кожного українського міста, особливо для прифронтових регіонів, надзвичайно важливими є автомобільні та залізничні шляхи. Уже з перших днів війни «Укрзалізниця» оголосила про організацію евакуаційних потягів по всій Україні. Вони безкоштовно вивозили цивільних з півдня, сходу і півночі країни на захід, а інколи й далі, за кордон. З районів бойових дій доводилося вивозити поранених. Але спеціалізованих вагонів для їхнього перевезення не було — останні утилізували ще 20 років тому. За чотири дні проблему вирішили. Вже на початку березня перший спецвагон такого типу став на рейки. Наразі потяги, оснащені в такий спосіб курсують, за потреби, всіма  напрямками.

На кінець літа голова правління «Укрзалізниці» Олександр Камишін заявив про 224 загиблих і 350 поранених співробітників за час бойових дій. Евакуаційні потяги неодноразово обстрілювали, але транспортники не переставали надавати послуги в найважчих умовах. Ворог нищив техніку, підривав залізничні колії, нищив інфраструктуру. Та залізничники продовжували рятувати, евакуювати та допомагати людям переміщуватись по Україні.

Миколаївський залізничний вузол — стратегічно важливий елемент логістичних шляхів півдня. Станція, збудована у 1908 році, спочатку називалась «Водопій», бо була розташована неподалік місцевостей Старий та Новий Водопій. У 1966 році залізничну станцію перейменували на «МиколаївСортувальний». Сучасна назва «Миколаїв» зафіксована 1987 року, коли було збудовано сучасну будівлю залізничного вокзалу та переорієнтовано рух пасажирських потягів зі старого приміщення. 

До повномасштабної війни станція щорічно обслуговувала 1,2 млн пасажирів. З 24 лютого 2022 року роботу станції було повністю зупинено. Рух поїздів не відбувався через пошкоджене залізничне полотно. Приміщення самого вокзалу також зачепили ворожі обстріли. 

Рух поїздів до Миколаєва відновили 14 листопада 2022 року. Перший від початку війни потяг до Миколаєва вирушив з Києва. Дозвіл на відновлення пасажирського залізничного сполучення з Миколаєвом «Укрзалізниці» надали Миколаївська обласна військова адміністрація та військові.