Баштанський торгівельний центр

Вціліла лише мозаїка…

Початок російського вторгнення застав українців зненацька, ніхто не вірив до кінця, що росія зважиться на повномасштабний наступ. Великі міста і військові об’єкти першими відчули на собі “братську любов” російських нелюдів в ніч на 24 лютого 2022 року з прильотом перших ракет. У таких малих містечках, як Баштанка, про наступ ворожої армії з півночі, сходу і півдня країни люди дізнавались від родичів, знайомих або з новин. Часу було обмаль. Жителі Баштанки ставали на захист своїх домівок, записуючись до лав територіальної оборони, і беручи до рук стрілецьку зброю, якої встигли привезти тільки декілька десятків одиниць. Вже за кілька днів колона, яка налічувала більше трьохсот одиниць ворожої техніки, зайшла до Баштанки. Сміливці стиснули в руках автомати і чекали умовних сигналів, про які домовились напередодні.

Ні в містечку, ні на його околицях військових розташувань української армії не було, а отже підкріплення чекати було ні звідки. Розуміючи, що проти танків з автоматами нічого не вдієш, оборонці міста пропустили перші двісті одиниць броньованої техніки, і відкрили вогонь по окупантам лише тоді, коли в місто зайшла колісна техніка з боєприпасами та запасами пального. Зав’язався страшний бій. Це було перше місто, яке взяло на себе відповідальність і стало на захист своєї землі, не маючи для того достатньо ресурсів. Лунали автоматні черги з одного й з іншого боку. Утворився затор з вантажних автомобілів на головній вулиці Баштанки. В якийсь момент один із «Уралів», навантажений боєприпасами,  загорівся, боєприпаси почали детонувати, руйнуючи все довкола.

Під цей вогонь втрапив і торгівельний центр, німий свідок страшних подій першого березня. Місто палало, загарбники розбіглись прилеглими вулицями, розбита колона застрягла. Вороги відстрілювались, а потім і тікали, кидаючи техніку, боєкомплекти і трупи своїх військових. Подекуди, кидали й поранених, рятуючи свої шкури.

За три-чотири години пекельного бою, місцевому депутату вдалось викликати авіацію на підмогу, і обстріл російської колони з повітря закінчив справу — ворог відступив. Вулиця палала. Були пошкоджені магазини, будинки, кав’ярні. Торгівельний центр, зведений ще у 80-х роках минулого століття, був спалений вщент. Вцілів лише мозаїчний космонавт —  популярна прикраса будівель часів радянського союзу. Він немов салютував переможцям, але  стомленим баштанківцям було байдуже. Головне —  вони стримали ворога, розбили колону і не пустили окупантів в місто. Тоді вони ще не знали, що помста розлючених варварів буде страшною, і попереду їх чекають сотні днів бомбардувань і обстрілів. І знищений торгівельний центр —  лише один з перших об’єктів, що постраждали від зброї росіян, і скоро до нього приєднаються сотні будівель різного призначення. Все тільки починалось…